آموزش تبدیل ارزهای دیجیتال در کیف پول کوینومی

آموزش تبدیل ارزهای دیجیتال در کیف پول کوینومی

یکی از محبوب‌ ترین کیف پول های ارز دیجیتال ، کیف پول کوینومی می باشد.

کوینومی محیط ساده‌ و کاربرپسندی دارد و افرادی که به تازگی وارد این حوزه شده اند به راحتی می‌ توانند با آن کار کنند.

همچنین این کیف پول ، از امنیت بالایی برخوردار است .

پر اهمیت تر از همه ، هیچ تحریمی برای کاربران ایرانی وجود ندارد و می توانید بدون نگرانی مسدود شدن حساب خود ، با خیال راحت با آن کار کنید.

تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.


کیف پول کوینومی هم برای موبایل و هم کامپیوتر وجود دارد.

نسخه موبایل این کیف پول هم برای اندروید و هم iOS و نسخه دسکتاپ آن نیز برای هر سه سیستم عامل ویندوز، لینوکس و مک در دسترس است.

اما نکته مهمی که درباره کار با این کیف پول باید به آن توجه کنید این است که معمولا زمانی که یک نسخه جدید از آن به روز رسانی شده و منتشر می‌ شود نسخه‌ های قبلی با مشکلاتی مواجه می‌ شوند.

بنابراین اگر از این کیف پول ها استفاده می‌ کنید، بهتر است که همیشه از آخرین نسخه‌ ای که برای آن ها منتشر شده ، استفاده کنید.

برای استفاده از قابلیت تبدیل ارزهای دیجیتال در داخل کیف پول کوینومی ، دو راه وجود دارد:

  • قابلیت تبدیل ارزها توسط چنجلی
  • قابلیت تبدیل ارزها توسط شیپ شیفت

در ادامه نحوه کار با هرکدام از این پلتفرم‌ ها ، امنیت آن ها و خطراتی که ممکن است برای کاربرانی ایرانی داشته باشند را باهم بررسی می‌ کنیم.

استفاده از چنجلی (Changelly)

1. با باز کردن برنامه کیف پول کوینومی بر روی موبایل یا کامپیوتر با صفحه زیر مواجه می‌ شویم:

 

آموزش تبدیل ارزهای دیجیتال در کیف پول کوینومی

گزینه Changelly در قسمت Exchange را انتخاب می‌ کنیم.

2. در مرحله بعد ارزهایی که قصد داریم به هم تبدیل کنیم را انتخاب کرده و مقدار دقیقی که قصد تبدیل کردن آن‌ را داریم نیز مشخص می‌ کنیم.

با مشخص کردن دو ارزی که قصد داریم به هم تبدیلشان کنیم و همچنین مقدار دقیق ارزی که می‌ خواهیم آن را تبدیل کنیم ، مقدار معادلی که پس از تبدیل خواهیم داشت نشان داده می‌ شود.

 

آموزش تبدیل ارزهای دیجیتال در کیف پول کوینومی

 

همانطور که در تصویر بالا نیز واضح است، قصد داریم مقدار 0.01 بیت کوین را تبدیل به اتریوم کنیم. پس از تبدیل این دو ارز به هم 0.18 اتریوم خواهیم داشت.

3. سپس وارد صفحه زیر می‌ شویم که نشان می‌ دهد قصد تبدیل کردن چه مقدار بیت کوین به اتریوم را داریم و پس از انجام این تبدیل، چه مقدار اتریوم خواهیم داشت.

همچنین مقدار کارمزد این تبدیل نیز نمایش داده می‌ شود.

اما نکته‌ ای که در مورد کارمزد انجام تراکنش‌ ها در کیف پول کوینومی وجود دارد این است که این گزینه قابل تغییر است و اگر بخواهید زمان انجام تبدیل شما کاهش پیدا کند، با توجه به شلوغی شبکه می‌ توانید مقدار کارمزد را افزایش دهید.

یا اگر برایتان مهم نباشد چقدر طول می‌ کشد تا بیت کوین های شما تبدیل به اتریوم شود، مقدار کارمزد را در این بخش در کمترین مقدار خود قرار دهید.

حتما تمام اطلاعات موجود در این صفحه را یکبار دیگر چک کنید تا مطمئن شوید همه اطلاعات را به درستی وارد کرده‌اید.

در نهایت رمز عبور کیف پول خود را وارد کرده و سپس با کلیک بر روی گزینه Confirm ، تراکنش خود را تایید کنید.

 

آموزش تبدیل ارزهای دیجیتال در کیف پول کوینومی

 

4. با مراجعه به قسمت Exchange history می‌ توانیم آخرین وضعیت تراکنش‌ هایی که با استفاده از کیف پولمان انجام داده‌ایم را ببینیم و پیگیری کنیم.

 

آموزش تبدیل ارزهای دیجیتال در کیف پول کوینومی

5. به محض اینکه تراکنش با موفقیت تایید شود، در همان قسمت Exchange history پیام موفقیت‌ آمیز بودن آن را می‌ توانیم ببینیم و سپس ، با کلیک بر روی آن ، می‌ توان جزئیات بیشتر آن را نیز مشاهده کرد.

آموزش تبدیل ارزهای دیجیتال در کیف پول کوینومی

 

6. پس از مشاهده موفقیت‌ آمیز بودن تراکنش ، می‌ توانیم به قمست Balance کیف پول خود مراجعه کنیم تا ببینیم ارز دیجیتالی که آن را تبدیل کردیم، به حساب ما آمده است یا خیر.

 

آموزش تبدیل ارزهای دیجیتال در کیف پول کوینومی

حالا که مراحل مربوط به تبدیل ارزهای دیجیتال را با مثال تبدیل بیت کوین به اتریوم مشاهده کردید، باید با نکات امنیتی مربوط در این پلتفرم برای کاربران ایرانی نیز آشنا شوید.

 

استفاده از چنجلی برای کاربران ایرانی

در تاریخ 19 آبان 97، پلتفرم چنجلی دسترسی ایران را مسدود کرد.

البته این پلتفرم بطور رسمی هیچگونه اطلاعیه‌ ای در این خصوص منتشر نکرد.

اما کاربران هنگام ورود به سایت چنجلی با آی‌ پی ایران به لینکی بدون صفحه و با آدرسی شامل عبارت «محدودیت کشور» مواجه می‌ شدند.

مدتی بعد این پلتفرم اسم ایران را در فهرست کشورهایی که از آن ها پشتیبانی نمی‌ کند قرار داد و بطور رسمی اعلام کرد که خدمات خود را به ایرانیان ارائه نمی‌ کند.

اما کاربرانی ایرانی با تغییر آی‌ پی اقدام به استفاده از این پلتفرم می‌ کنند.

لازم به ذکر است که تاکنون چند گزارش‌ از سوی کاربران مبنی بر مسدودسازی دارایی‌ های دیجیتال حین تبدیل کردن در چنجلی به دست رسیده که وجه اشتراک آن‌ ها تبدیل در مبالغ بالا بوده است.

با این حال بسیاری از کاربران نیز بدون برخورد به مشکلی در مبالغ پایین بارها برای تبدیل ارز دیجیتال از چنجلی استفاده کرده‌ اند.

برای همین نیز مسئولیت استفاده از چنجلی در داخل کیف پول کوینومی به عهده خود کاربران است

 

استفاده از شیپ‌ شیفت (Shapeshift)

استفاده از شیپ‌ شیفت در کیف پول کوینومی نیز از اوایل نوامبر 2018 با محدودیت روبرو شد.

این ارائه‌ دهنده سرویس اعلام کرد کاربران کوینومی فقط در صورتی می‌ توانند از خدمات این پلتفرم استفاده کنند که در وبسایت شیپ شیفت، حساب داشته باشند.

اما مشکلی که در رابطه با افتتاح حساب در سایت شیپ شیفت وجود داشت، الزام به احراز هویت بود که برای کاربران ایرانی امکان‌ پذیر نیست.

وقتی بخواهید برای استفاده از قابلیت تبدیل ارزها به هم در کیف پول کوینومی از شیپ‌ شیفت استفاده کنید، با صفحه زیر مواجه خواهید شد.

 

آموزش تبدیل ارزهای دیجیتال در کیف پول کوینومی

 

برای تایید ادامه کار با شیپ‌ شیفت بر روی گزینه ورود به سیستم با استفاده از شیپ‌ شیفت «Sign in with ShapeShift» کلیک کرده و با حساب کاربری شیپ‌شیفت خود وارد شوید.

اگر از نسخه‌ های قدیمی کیف پول کوینومی استفاده کنید و یا اگر عضویت شما در شیپ‌ شیفت بطور کامل انجام نشده باشد، هنگام استفاده از سرویس شیپ‌ شیفت برای تبدیل ارزها به هم، با پیغام خطای زیر مواجه می‌ شویم:

شما باید با یک حساب تایید شده وارد شوید یا کاربر باید اطلاعات مربوط به KYC را تکمیل کند.

آموزش تبدیل ارزهای دیجیتال در کیف پول کوینومی

با توجه به اجباری بودن تکمیل ثبت نام و فرآیند KYC در شیپ‌ شیفت، استفاده از آن برای کاربران ایرانی مناسب نیست.

استفاده از شیپ‌ شیفت برای کاربران ایرانی

باتوجه به الزامی که شیپ‌ شیفت برای احراز هویت کامل دارد و با توجه به اینکه ایران در لیست کشورهای تحریم شده شیپ‌شیفت قرار دارد، امکان احراز هویت در آن برای کاربران ایرانی وجود ندارد.

بنابراین استفاده از این پلتفرم برای تبدیل ارزها برای کاربران ایرانی امکان‌ پذیر نیست.

کارمزد تبدیل ارزها در صرافی و انتقال آن ها به کیف پول

برای انجام این کار باید علاوه بر در نظر گرفتن هزینه کارمزد در صرافی‌ ها، هزینه جابجایی بین کیف پول و صرافی را هم در نظر بگیریم.

هزینه کارمزد ارسال ارزها چه در کیف پول و چه در صرافی معمولا بر عهده فرستنده است.

اما از آنجایی که در این روش ما یک بار می‌ خواهیم ارزهای خود را از کیف پول به صرافی ارسال و پس از تبدیل به ارز دلخواه در صرافی ، دوباره آن را به کیف پول انتقال دهیم ، هم هزینه برداشت از کیف پول را باید در نظر بگیریم ، هم هزینه تبدیل در صرافی و هم هزینه برداشت از صرافی و سپس مجموع این سه کارمزد را با کارمزد تبدیل ارز در کیف پول مقایسه کنیم.

کیف پول کوینومی ادعا می‌ کند ، کاملا رایگان است و حتی برای برداشت و ارسال دارایی‌ ها، کارمزدی از کاربرانش دریافت نمی‌ کند.

بر اساس آنچه این کیف پول ادعا می‌ کند کارمزدی که بابت برداشت و خارج کردن دارایی‌ ها از کاربر کم می‌ شود به ماینرهای آن سکه پرداخت می‌ شود نه به کوینومی!

به همین دلیل است که هزینه برداشت ارزهای مختلف از این کیف پول متفاوت است و به ارزی که قصد برداشت و خارج کردن آن از حساب کیف پول خود را دارید، بستگی دارد.

اما با وجود بالا بودن کارمزدها در این کیف پول به نظر نمی‌ رسد این ادعا زیاد به واقعیت نزدیک باشد.

برای ارسال دارایی از کیف پول به یک آدرس دیگر، کوینومی سه گزینه پیش روی شما قرار می‌ دهد.

این سه گزینه شامل تراکنش‌ هایی با اولویت پایین، متوسط و بالا می‌ شود.

شما بر اساس اینکه چقدر حاضرید منتظر بمانید تا تراکنشتان انجام شود، می‌ توانید یکی از این سه گزینه را انتخاب کنید.

طبیعی است که با انتخاب تراکنش با اولویت بالا باید کارمزد بیشتری را نسبت به اولویت متوسط و پایین پرداخت کنید.

علاوه بر این سه گزینه، گزینه دیگری به نام Custom نیز وجود دارد که شما با انتخاب آن می‌ توانید کارمزد را هر مقداری که بخواهید قرار دهید، اما اگر از یک مقدار حداقلی کمتر باشد، تراکنش شما هیچ وقت تایید نخواهد شد.

آموزش تبدیل ارزهای دیجیتال در کیف پول کوینومی

این نکته را هم باید در نظر داشت که کارمزدهایی که کیف پول کوینومی برای شما نشان می‌ دهد ثابت نیست و هم به نوع سکه‌ ای که قصد انتقال آن را دارید بستگی دارد و هم به وضعیت شبکه.

یعنی اگر میانگین کارمزدهای شبکه افزایش پیدا کند، کارمزدهای این کیف پول نیز بیشتر می‌ شود.

بنابراین حتی اگر برای انجام تراکنش خود گزینه بالاترین اولویت را انتخاب کنید و حاضر باشید بیشترین کارمزد ممکن را هم بابت تایید هرچه سریعتر تراکنش خود پرداخت کنید، بازهم بخاطر افزایش ناگهانی هزینه‌ های شبکه، این احتمال وجود دارد که تراکنش شما با تاخیر انجام شود.

کارمزد برداشت بیت کوین از کیف پول بطور پیش‌ فرض برابر با 0.0001 بیت کوین به ازای هر کیلوبایت در نظر گرفته شده است.

تراکنش‌ های بیت کوین معمولا در حدود 250 بایت هستند.

بنابراین برای یک تراکنش معمولی که حدودا 250 بایت است، مقدار کارمزدی که کیف پول کوینومی بطور پیش فرض در نظر می‌ گیرد، 0.000025 بیت کوین است.

مقدار کارمزد تبدیل ارزها در صرافی بایننس نیز همانطور که در بالا به آن اشاره شد، در حالت کلی 0.1 درصد است.

پس از تبدیل ارزها در صرافی، اگر بخواهیم دارایی خود را دوباره به کیف پول انتقال دهیم، باید برای برداشت دارایی از صرافی نیز کارمزدی پرداخت کنیم.

مقدار کارمزد برداشت از صرافی بایننس، ثابت و برابر با 0.0005 بیت کوین است.

برای اینکه دید بهتری نسبت به مقایسه تبدیل ارزها به صورت مستقیم در کیف پول کوینومی با انتقال ارز به صرافی و تبدیل آن در صرافی و سپس انتقال دوباره آن به کیف پول پیدا کنیم، مثالی را باهم بررسی می‌ کنیم.

برای تبدیل 1 بیت کوین به تتر در کیف پول کوینومی با توجه به اینکه کارمزد آن 0.25 درصد است، باید 0.0025 بیت کوین کارمزد پرداخت کنیم.

اما اگر بخواهیم آن را به صرافی بایننس انتقال دهیم و در صرافی آن را به تتر تبدیل کنیم و سپس تترهای معادل را به کیف پول کوینومی انتقال دهیم؛

برای انتقال 1 بیت کوین از کوینومی به بایننس، در حال حاضر و در حالت معمول باید حدودا 0.000025 بیت کوین کارمزد پرداخت کنیم.

برای تبدیل 1 بیت کوین به تتر در بایننس، باتوجه به اینکه کارمزد تبدیل ارزها در این صرافی در حالت کلی 0.1 درصد است، باید 0.001 بیت کوین کارمزد پرداخت کنیم و در نهایت برای انتقال تترهای معادل از بایننس به کوینومی، مقدار کارمزد معادل 0.9 تتر است.

یعنی در مجموع 0.001025 بیت کوین و 0.9 تتر باید کارمزد پرداخت کنیم که با در نظر گرفتن قیمت فعلی بیت کوین که 7,300 دلار است، مقدار کل کارمزدی که باید پرداخت کنیم در این روش برابر با 8.38 دلار خواهد شد.

اما اگر می‌ خواستیم برای تبدیل آن 1 بیت کوین از کیف پول کوینومی استفاده کنیم، با در نظر گرفتن کارمزد 0.25 درصدی، 0.0025 بیت کوین کارمزد باید پرداخت می‌ کردیم که با در نظر گرفتن قیمت فعلی بیت کوین، مقدار این کارمزد برابر با 18.25 دلار خواهد شد.

کلام آخر

اگر سرمایه زیادی دارید و قصد ترید کردن با آن را هم ندارید، بهتر است دارایی‌ های خود را در یکی از کیف پول‌ های آفلاین، مانند لجر یا کیف پول کاغذی قرار دهید.

اما اگر قصد دارید با سرمایه‌ ای که در بازار ارزهای دیجیتال قرار دادید، معامله کنید، یا باید از یکی از صرافی‌ های ارز دیجیتال استفاده کنید و خطرات آن را به جان بخرید و یا اینکه از یکی از کیف پول های دسکتاپ یا موبایل مانند کوینومی که امکان تبدیل ارزهای مختلف در داخل کیف پول را ارائه می‌ دهند، استفاده کنید.

اما با توجه به بالا بودن کارمزد تبدیل ارزها در داخل کیف پول کوینومی ، معامله‌گران معمولا ترجیح می‌ دهند ریسک نگهداشتن سرمایه خود در صرافی‌ ها را به جان بخرند و در عوض کارمزد کمتری برای معاملات خود پرداخت کنند.

اینکه هدف شما از سرمایه‌ گذاری چیست ، اولویت‌ های شما کدام است؛

امنیت بیشتر یا کارمزد کمتر؟

سوالاتی هستند که با پاسخ به آن ها می‌ توانید بهترین گزینه برای نگهداری و تبدیل ارزها به هم را برای خود انتخاب کنید

رایان ماینر
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *