امکان ایجاد پوزیشن فروش در نوبیتکس فراهم شد

طبق اطلاع رسانی صرافی نوبیتکس قابلیت Sell Position با رعایت استاندارد های سازمان بورس و قواعد فقهی به این صرافی محبوب ایرانی اضافه شد.

موقعیت فروش تعهدی یکی از امکاناتی است که اجازه می‌دهد تریدرها حتی از بازار نزولی نیز بی‌نصیب نمانند؛ اما چه طور ممکن است زمانی که بازار یا قیمت بیت کوین در حال سقوط است، شما بتوانید همچنان سود کنید؟ در ادامه مقاله نوبیتکس مگ موقعیت فروش تعهدی را به طور کامل توضیح خواهیم داد.

موقعیت فروش در بازارهای خارجی چیست؟

فروش تعهدی، مدلی منطبق بر اصول و قواعد شرعی برای دریافت وکالت و فروش دارایی در قبال وجه تضمین است که در بازار نزولی به کاربر کمک می کند تا از آن کسب سود نماید. این مدل معاملاتی، مصوب سازمان بورس و شورای فقهی آن بوده و از حیث عملکردی تا حدودی شبیه به موقعیت فروش شورت (short sell) در بازارهای جهانی است با این تفاوت که در فروش تعهدی نوبیتکس بهره، وام، قرض و اهرم وجود ندارد و قراردادها در قالب وکالت خرید و فروش تعریف شده است.

موقعیت فروش در بازارهای نزولی کاربرد دارد و بهترین راه برای کسب سود از کاهش قیمت یک دارایی است. در موقعیت فروش تعهدی، تریدر می‌تواند دارایی خود را به‌عنوان وجه تضمین قفل نموده و در ازای آن از استخر دارایی وکالت‌دهنده‌ها، وکالت فروش یک رمزارز و سپس خرید همان مقدار وکالت گرفته شده از محل دارایی‌های حاصل از فروش را دریافت کند. در صورتی که قیمت دارایی فروخته شده کاهش یابد عملاً با خرید مجدد دارایی در قیمت پایین‌تر، سود حاصل می شود. این سود طبق توافق بین وکالت‌دهنده و وکالت‌گیرنده و با فرمول مشخصی تقسیم می شود. در صورتی که قیمت بالاتر رود، عملاً زیان حاصل‌شده و خرید مجدد مثل دارایی فروخته‌شده در تعهد وکالت‌گیرنده است که از محل وجوه حاصل از فروش دارایی و وجه تضمین انجام می شود.

موقعیت فروش تعهدی در نوبیتکس چگونه است ؟

برای استفاده از این ویژگی، کاربر ابتدا باید قابلیت فروش تعهدی خود را فعال‌ کند و بخشی از دارایی خود را از کیف پول حساب اصلی به کیف پول فروش تعهدی انتقال دهد. در این مرحله کاربر باید دارایی خود را به‌عنوان وجه تضمین در کیف پول خود در نوبیتکس قفل نموده و از محل استخر دارایی وکالت‌دهنده‌ها، وکالت فروش دارایی مدنظر را دریافت کند. توجه داشته باشید که برای فعال‌سازی قابلیت فروش تعهدی باید تمامی شرایط و قوانین فعال‌سازی این حساب توسط کاربر مطالعه و تأیید شود.

دریافت وکالت فروش از استخر، یکی از تفاوت‌های موقعیت فروش تعهدی در نوبیتکس نسبت به بازارهای جهانی است. درواقع در پوزیشن فروشِ نوبیتکس، کاربر «وکالت» می‌گیرد تا بتواند رمزارز وکالت گرفته‌شده را بفروشد.

وجه تضمینِ برای دریافت وکالت فروش می‌تواند ریال یا تتر باشد. در ازای این وجه، کاربر به اندازهٔ ارزش همان وجه تضمین، وکالت فروش رمزارز موردنظر خود را دریافت می‌کند و می‌تواند با استفاده از سفارش محدود (Limit Order)، آن را در بازار نوبیتکس به فروش برساند. به‌عبارت دیگر، فروش دارایی وکالت گرفته‌شده، تفاوتی با معامله معمولی در بازار نوبیتکس ندارد. کاربر می‌تواند در یک سفارش تمام دارایی را به فروش برساند یا آن را در مراحل مختلف بفروشد. همانند معاملات عادی، قبل از انجام کامل سفارش، لغو کردن آن در موقعیت فروش امکان‌پذیر است.

بسته به سطح مشارکت و میزان مبادلات هر کوین، به تدریج اکثر کوین‌های موجود در بازار ریالی و تتری نوبیتکس برای استفاده در موقعیت فروش تعهدی در دسترس خواهند بود. دارایی قابل‌فروش مربوط به هر کوین از استخر مربوطه پرداخت می‌شود. توجه داشته باشید که استخر تمامی کوین‌ها دارای محدودیت است و مقدار موجودی مشخصی دارد. دارایی تنها در صورتی به کاربر درخواست‌کننده وکالت فروش ارائه خواهد شد که ظرفیت استخر یا ظرفیت سطح کاربری تکمیل نشده باشد.

در صورتی که استخر موجودی داشته باشد، هر کاربر با توجه به سطح کاربری خود می‌تواند درصدی از استخر را به‌عنوان وکالت فروش دریافت کند. کاربران سطح یک تا ۰.۱ درصد، کاربران سطح دو تا ۳ درصد و کاربران تریدر مشابه به کاربران سطح دو و تا ۳ درصد از استخر را می‌توانند دریافت کنند. همچنین کاربران سطح ۳ و کاربران ویژه می‌توانند به ترتیب ۵ و ۱۰ درصد از موجودی استخر دارایی وکالت‌دهنده‌ها را دریافت کنند.

توجه داشته باشید که نوبیتکس از موقعیت‌های فروش دارای اهرم (Leverage) پشتیبانی نمی‌کند. معاملات دارای اهرم به معاملاتی گفته می‌شود که در آن تا چندین برابر میزان وجه تضمین، امکان مبادله به کاربر داده می‌شود و بالتبع سود و زیان به‌دست‌آمده چندین برابر سود و زیان در حالت معمولی است و خطر از دست رفتن کل سرمایه هم به همان نسبت بیشتر است.

مثالی از موقعیت فروش تعهدی

تصور کنید که قیمت بیت کوین ۲۰,۰۰۰ تتر است و طبق تحلیل شما قیمت این رمزارز تا ۱۵,۰۰۰ تتر افت خواهد کرد. برای استفاده از این روند نزولی، شما ۵,۰۰۰ تتر، به کیف پول فروش تعهدی خود انتقال می‌دهید. با قفل کردن این مبلغ به‌عنوان وجه تضمین، با توجه به قیمت ۲۰ هزار دلاری بیت کوین، به اندازه ۰.۲۵ بیت کوین، وکالت فروش دریافت می‌کنید.

با فروش این مقدار بیت کوین در همان قیمت، حدوداً ۵ هزار تتر دریافت کرده (بدون در نظر گرفتن کارمزد فروش) و منتظر می‌مانید تا قیمت بیت کوین ریزش کند. بعد از رسیدن قیمت به ۱۵,۰۰۰ تتر، همان مقدار بیت کوین را دوباره می‌خرید. اما این بار با نزدیک به ۳,۷۵۰ تتر می‌توانید مقدار بیت کوین فروخته شده را خریداری کنید (اعلام حدودی تتر موردنیاز به‌علت تأثیر کارمزد در معاملات خرید و فروش است).

در پایان، شما ملزم به تسویه تعهد خرید خود هستی. تعهد خرید برابر است با مجموع مقدار وکالت گرفته‌شده و کارمزد معامله. دارایی وکالت گرفته‌شده از استخر را که معادل ۰.۲۵ بیت کوین بود بازپرداخت می‌کنید و وجه تضمین خود را پس می‌گیرید و در نهایت حدوداً ۱,۲۵۰ تتر سود حاصل می‌کنید. تأکید می‌شود که این محاسبات بدون در نظر گرفتن کارمزد صورت گرفته است.

البته ممکن است روند بازار طبق تحلیل شما پیش نرود و قیمت بیت کوین افزایش پیدا کند. در این صورت کاربر ضرر خواهد کرد و با افزایش بیشترِ قیمت، مقدار ضرر هم بیشتر خواهد شد. این ضرر می‌تواند تا جایی ادامه داشته باشد که کل وجه تضمین کاربر برای پوشش این زیان کافی نباشد. در این صورت کاربر وجه تضمین خود را از دست خواهد داد. به این حالت «لیکویید شدن» گفته می‌شود و وقتی رخ می‌دهد که «نسبت تعهد» به ۱.۱ برسد. مفاهیم لیکویید شدن و نسبت تعهد در ادامه بیشتر توضیح داده خواهد شد.

کارمزدها و سهم استخر از سود موقعیت فروش تعهدی

همان طور که گفته شد، در فروش تعهدی ابتدا باید دارایی وکالت گرفته‌شده را به فروش برسانید و سپس در قیمت پایین‌تر (با سود) یا بالاتر (با ضرر) همان مقدار دارایی را خریده و به استخر بازگردانید. در هر دو مرحله (خرید و فروش)، کارمزد معامله از مبلغ اصلی کسر خواهد شد. کارمزد این دو مرحله مشابه معاملات عادی در نوبیتکس بوده و با توجه حجم معاملات کاربر محاسبه می‌شود.

علاوه بر این، به‌ازای تمدید روزانه وکالت فروش هم هزینه‌‌‌ای از معامله‌گر (وکالت‌گیرنده) دریافت می‌شود. موقعیت فروش تا ساعت ۲۴:۰۰ همان روزی که باز می‌شود معتبر است. اگر تا این ساعت معامله به سرانجام نرسد، به‌صورت خودکار برای روزی بعدی تمدید می‌شود. تمدید موقعیت می‌تواند تا ۳۰ روز ادامه داشته باشد و به‌ازای هر روز تمدید، کارمزد تمدید وکالت از محل دارایی قفل‌شده (وجه تضمین) کسر می‌شود. کارمزد تمدید وکالت متعلق به نوبیتکس بوده و این کارمزد به ازای هر ۱ میلیون تومان و کمتر، ۱۰۰۰ تومان است. این کارمزد علاوه بر موقعیت‌های باز‌شده، به سفارشات باز در فروش تعهدی هم تعلق می‌گیرد. به عبارت دیگر، مبنای کارمزد تمدید روزانه، بر اساس «سفارشات فروش تعهدی» است، حتی اگر سفارش به موقعیت تبدیل نشود. برای مثال اگر وجه تضمین معادل ۱۰ میلیون تومان باشد و سفارشی که برای آن باز می‌شود به‌صورت ناقص پر شود (مثلا ۵ میلیون تومان به موقعیت تبدیل شود و ۵ میلیون تومان در حالت سفارش باز بماند)، کارمزد تمدید وکالت به‌ازای ۱۰ میلیون تومان کسر خواهد شد. در واقع کارمزد تمدید روزانه بر اساس سفارش فروش تعهدی محاسبه و از وجه تضمین کسر می‌شود.
توجه داشته باشید که کارمزد تمدید وکالت به بالا رند می‌شود. برای مثال، اگر دارایی وکالت گرفته‌شده ۱۶ میلیون و پانصد هزار تومان باشد، معادل ۱۷ سهم ۱۰۰۰ تومنی (۱۷ هزار تومن) از وجه  تضمین کسر می‌شود.

اعداد ذکرشده برای کارمزد تمدید روزانه دائمی نیست و ممکن است در آینده مبلغ کارمزد اندکی کمتر یا بیشتر شود. همچنین در روزهای آغازین راه‌اندازی قابلیت فروش تعهدی در نوبیتکس، کارمزد تمدید وکالت صفر خواهد بود.

علاوه بر کارمزد تمدید وکالت به‌صورت روزانه، سهم سود وکالت‌گیرنده در صورت تمدید موقعیت فروش، به‌صورت پله‌ای کاهش می‌یابد. به عبارت دیگر، در صورتی که وکالت فروش و سپس خرید و تسویهٔ آن در همان روز اول به اتمام برسد، هیچ هزینه‌ای برای کاربر در پی نخواهد داشت؛ اما در صورت تمدید زمانی موقعیت علاوه بر کارمزد تمدید روزانه وکالت که متعلق به نوبیتکس است،به‌ازای هر روزی که موقعیت تمدید می‌شود ۳ درصد از سود نهایی حاصل به استخر دارایی وکالت‌دهنده‌ها تعلق خواهد گرفت. باید توجه داشته باشید که این سود در زمان بسته شدن موقعیت محاسبه و تقسیم می‌شود و تا زمانی که کاربر در موقعیت باشد این تقسیم سود انجام و کسر نمی‌شود. برای مثال اگر موقعیت تا ۱۰ روز تمدید و سپس بسته شود و سود حاصل از این موقعیت فروش یک میلیون تومان باشد، ۳۰  درصد از این سود معادل ۳۰۰ هزار تومن به استخر تعلق خواهد گرفت و ۷۰ درصد آن متعلق به وکالت‌گیرنده خواهد بود. این مبلغ به‌نسبت بین کاربرانی که برای استخر تأمین‌ِ نقدینگی کرده‌اند توزیع خواهد شد.

مشاهده آموزش کامل در سایت نوبیتکس

ثبت نام با کد تخفیف رایان ماینر در نوبیتکس

سینا سلامی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *