حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

02177901955 info@rayanminer.com

مقایسه صرافی های متمرکز و غیر متمرکز

صرافی متمرکز

دنیای ارزهای دیجیتال با سرعت زیادی در حال رشد است. در میان بازارهای مختلف سرمایه گذاری، بازار رمزارزها طرفداران زیادی دارد. افراد زیادی تمایل به فعالیت در این حیطه دارند و همیشه سوالات زیادی از ان ها می شنویم. سوالاتی مانند ” صرافی های ارز دیجیتال در ایران گونه فعالیت می کنند؟”،  “صرافی غیرمتمرکز ایرانی خوب است؟”، “صرافی متمرکز چیست؟” و….

ضروری است که تفاوت صرافی های متمرکز و غیر متمرکز را بدانید. آگاهی بیشتر به شما کمک می کند تا فعالیت موفقیت آمیزی در زمینه ارزهای دیجیتال داشته باشید.

صرافی متمرکز چیست؟

این نوع صرافی ، در واقع رایج ترین نوع صرافی است که برای خرید و فروش رمزارزها می توانید از طریق آن اقدام نمایید. می توانید در نظر بگیرید که یک مجموعه معتبر برای معاملات رمزارزها وجود دارد. منظور از این مجموعه معتبر، همان صرافی متمرکز است.

صرافی‎متمرکز یک نوع پلتفرم آنلاین است که از طریق آن می توانید معاملات تان را انجام دهید.

هم چنین می توانیم صرافی‎متمرکز را مانند بانک در نظر بگیریم. اگر شما ارزهای دیجیتال تان را در کیف پول های سخت افزاری و نرم افزاری نگه داری نمایید، رمز اختصاصی برای دسترسی به کیف ها دارید. اگر رمز را فراموش کنید دسترسی شما به کیف پول قطع می شود. اما در صرافی‎متمرکز روند کار متفاوت است. در این صرافیها شما با داشتن نام کاربری و رمز عبور وارد پلتفرم می شوید.

صرافی غیر متمرکز چیست؟

همان طور که از نام این صرافی پیداست، شیوه فعالیت در این جا به شکل غیرمتمرکز است. می توانیم بگوییم هیچ مرجع کنترل کننده ای در این روش وجود ندارد. شیوه کار این است که معاملات به صورت فردی و یکتا انجام می شود. در این جا شما نیازی به افتتاح حساب کاربری در صر‎افی ندارید.

دقت کنید که در صرافیهای غیر دیجیتال شما نمی توانید بر پایه ریال معاملات خود را انجام دهید. برای این که بتوانید شروع کنید باید از طریق صرافی متمرکز و با پرداخت ریال برای خرید ارز دیجیتال اقدام نمایید. وفتی ارز دیجیتال خریدید می توانید از طریق صرافی های غیر دیجیتال هم فعالیت داشته باشید.

نکته مهم در مورد صرافیهای غیر‎متمرکز این است که به جز فروشنده و خریدار شخص ثالثی وجود ندارد. بنابراین نیازی نیست در مورد اعتماد یا عدم اعتماد به صرافی فکر کنید. البته باید بگوییم در مورد این که آیا هیچ کنترل کننده ای در صرافی غیر متمرکز وجود دارد یا خیر، تفاوت نظر وجود دارد.

تفاوت صرافی متمرکز و غیر متمرکز

مقایسه صرافی متمرکز و غیر متمرکز

دانستن تفاوت های میان صرافی‎متمرکز و غیر متمرکز کمک می کند که بتوانید آگاهانه تر تصمیم بگیرید.

تفاوت در حق مالکیت

تفاوت بسیار مهم صرافیهای‎متمرکز و غیر متمرکز در حق مالکیت متفاوت ان هاست. در صرافی‎متمرکز، مالک رمزارزها خود صرافی است. این در حالی است که در صرافی غیر متمرکز، مالکیت به صورت مستقیم در دست خود افراد است.

در صرافی متمرکز به دلیل این که صرافی به کلیدها دسترسی دارد، واکنش ها سریع تر انجام می شوند. در صرافیهای غیر متمرکز چون نقطه مرکزی ای وجود ندارد، هک کردن کار پیچیده تری می شود و امنیت بالا می رود.

میزان نقدینگی

صرافی های غیرمتمرکز نسبت به صرافیهای متمرکز، نقدینگی پایینی دارند. وقتی نقدینگی پایین باشد امکان خرید و فروش محدود می شود. شاید در وحله اول مردم به صرافی های متمرکز بیشتر اعتماد می کنند و به همین دلیل طرفداران بیشتری دارد. البته باید بگوییم که در زمان های متفاوت، وضعیت صرافی های متمرکز و غیر متمرکز تغییر می کند.

میزان امنیت

همان طور که قبلا اشاره کردیم در صرافی‎غیرمتمرکز هیچ نقطه مرکزی ای وجود ندارد.این موضوع باعث می شود که هک کردن و حمله به این سیستم کار بسیار سختی باشد. اما صرافیهای‎متمرکز تاکنون بارها مورد حملات رایانه ای قرار گرفته اند.

میزان کارمزد

همیشه میزان کارمزد برای سرمایه گذاران مهم است. صرافی های غیرمتمرکز از نظر کارمزد فعالیت مقرون به صرفه تری دارند. در صرافی‎متمرکز درصد مشخصی از هر تراکنش به عنوان کارمزد برای صرافی می ماند. در صرافی غیر متمرکز، درصد کارمزد بسیار پایین است. هم چنین موضوع مهم دیگری وجود دارد. در صرافی غیرمتمرکز، ارزش تراکنش ربطی به میازن کارمزد ندارد.

دخالت دولت ها

صرافی‎های متمرکز تحت نظارت قانون فعالیت می کنند. از این منظر می توان گفت که دولتمردان بر این صرافی‎ها نظارت دارند. در صرافی های غیر متمرکز، مرجعی به عنوان کنترل کننده وجود ندارد. البته باید بگوییم که در برخی کشورها سعی بر وضع قوانین برای صرافی‎های غیرمتمرکز است.  نکته مهم این است که هیچ صرافی ای صد در صد غیرمتمرکز نیست.

کلام آخر

همان طور که اشاره کردیم صرافی های متمرکز و غیر متمرکز هر کدام مزایا و معایب و شرایط خاص خودشان را دارند. برای این که تصمیم بگیرید در کدام یک از این صرافی ها فعالیت کنید، مهم است که چه شرایطی مد نظر شماست. شما می توانید در این باره با کارشناسان ما در رایان ماینر مشورت نمایید.

عسل فتحی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
X